Kızlık zarı

Kızlık zarı kadın dış cinsel organlarına açılan bir kapı gibidir , latince adı himen veya hymen olan bekaret zarı vajina girişinden yaklaşık 2 cm kadar içeride yer alır, bunu neden söylüyorum , kızlık zarı nerededir diye soran çok oluyor , bazen espri olsun diye koltuk altında diyorum :) ama kızlık zarının anatomik yerleşimini tam olarak tarif etmek gerekirse alttan yukarı doğru en dışta büyük dudaklar , onun altında küçük dudaklar , daha altta vajina girişi ve 2 cm kadar derinde himen yani kızlık zarı yer alır , en önden arkaya doğru ise klitoris , idrar deliği mea vajina girişi ve kızlık zarı yer alır.
Kızlık zarının rengini soranda çok oluyor , kadın dış genitaliasının karmaşık yapısında kızlık zarının neresi olduğunu bulamamalarını ve renge göre ayrım yapmak istemelerini normal karşılıyorum , kızlık zarı açık kırmızı , gül pembe renktedir.
Hymenin fonksiyonel özelliklerine geçersek , histolojik yapısı ve doku tipi olarak frajil yapıya sahip olan kızlık zarının iyileşme özelliği olmaması çok ilginçtir , yani kazara , parmak ile , sürtünme ile veya gerçek cinsel ilişki ile kızlık zarınıza bir zarar gelirse artık geri dönüşü olmayacağını soyleyelim. Hatta kızlık zarı zedelenmesi veya küçük bir yırtık bile olsa çok defa kızlık zarı atrofisi sonucu  himende büzülme ve vajina duvarlarına doğru çekilme ortaya çıkıyor ve herhangi sebeple az veya çok kızlık zarı kanaması yaşadıysanız ortalama olarak %75 ihtimal ile bir sonraki ilişkide kızlık zarı kanaması olmayacağını bilmenizi isterim. Zaten tam birleşeme ile yaşanan cinsel ilişkilerden sonra kanama olsun veya esnek kızlık zarına bağlı olarak içten ayrışma ile kanama olmaması durumlarımda bir sonraki cinsel ilişkide kanama beklentimiz 0'a çok yakındır.


Kızlık zarı şekilleri

Kadınlarda kızlık zarı şekilleri okadar değişkenlik gösterirki inanamazsınız , nerseyse ufak tefek farklarıda dikkate alırsak her kadında farklı bir kızlık zarı çeşidi olduğunu söylemek abartı olmaz. Ama biz yinede sık rastlanan kızlık zarı şekillerine bir göz atalım , sıklık sırasına göre; ortada tek delikli annüler kızlık zarı ( esnek kızlık zarı annüler zarın ortadaki tek deliği çok daha büyük olan bir modelidir.) , üzerinde minik delikler olan elek şeklinde  cribriform kızlık zarı , hilal şeklinde kızlık zarı , köprü şeklinde kızlık zarı ve kızlık zarının hiç olmaması durumudur. Bunlar arasında gündemde sık yeralan esnek kızlık zarı yaklaşık %5 oranında rastlanır.

Kızlık zarı diktirme

Teknoloji ve facebook gibi iletişim imkanlarının artması , karşı cinsle bağlantı kurma ihtimallerini inanılmaz arttırmıştır , hatta günübirlik tanışmalar bile cinsel ilişkiyle sonuçlanabilirken , uzun vadeli , yıllar süren aşklar bile daha uygun alternatif çokluğu ve başka sebeplerle bitirilip başka limanlarda farklı kişilerle yeniden başlayabiliyor. Bu durumda doğal olarak evlilik öncesi kızlık zarı bozulması çok sık ortaya çıkıyor ve himenoplasti ameliyatlarını jinekolojinin popüler konusu haline getiriyor.
Kızlık zarı dikimi ameliyatları İstanbul'da 2 farklı metodla yapılıyor , çokça popüler olan flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi harika sonuçlar çıkartarak övgüyü hakederken , eski zamanlardan kalan geçici kızlık zarı dikimi ise flep yönteminin gölgesinde kalan demode bir metod olarak jinekolojinin tozlu raflarındaki yerini almaya başladı bile.
Kalıcı kızlık zarı dikiminde kızlık zarına komşu vajina duvarından kaldırılan ince bir flep tabakası kızlık zarı ringine dikilir ve 20 günlük iyileşme sürecenden sonra alttan yepyeni bir kızlık zarı çıkar , gerek orijinal görünüm , gerekse yıllar sonra bile girilebililecek cinsel ilişkide kızlık zarı kanama fonksiyonu ile eski kızlık zarınızı aratmaz. İstanbul'da 2019 yılı kalıcı kızlık zarı diktirme fiyatları ortalama ....tldir.
Geçici kızlık zarı ise daha az zaman alan kolay bir operasyondur , flep yöntemi kadar özenli bir dikim değildir. Zira zar dikildikten sonra 10 gün içinde cinsel ilişkiye girmenizi mecbur kılar, yoksa kızlık zarınız zaten kendiliğinden yırtılacaktır. Avrupa yakası İstanbul'da geçici kızlık zarı dikimi ücretleri yaklaşık ....tldir

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık zarı diktirme fiyatları sanıyorum 2019 ilk ayları dahil en fazla sorulan jinekolojik sorulardandır. İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasında bu sene yani 2019 te kızlık zarı dikimi fiyatı en düşük ....tl civarındadır , ama kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi fiyatını merak ediyorsanız cebinizden daha fazla para çıkacağını söyleyebilirim. Ayrıca kızlık zarı dikimine ilave ettirebileceğiniz vajina daraltma ameliyatı gibi ek operasyonlarda ödeyeceğiniz himenoplasti ücretinin üzerine bir miktar daha eklemelisiniz. Bunun yanında artık az tercih edilen geçici kızlık zarı ücretleri ise bekaret tamir operasyonları arasında en ucuz olanlardır.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ?

Bekaret zarınızı her ne sebeple diktiriyor olursanız olun , yapılacak olan himenoplasti ameliyatının başarılı olup olmayacağı konusunda mutlaka küçük bir parçada olsa endişe hissedebilirsiniz , bu konunun hassasiyet derecesini göz önüne alırsak çok normaldir. Özellikle flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi büyük ustalık ve tecrübe gerektiren bir operasyondur ve gerçekten kızlık zarı diken iyi bir jinekoloğu bulduğunuza eminseniz rahat uyuyabilirsiniz , zira kızlık zarı dikimi anlaşılır mı diye artık endişe etmenize gerek yoktur. Zaten kızlık zarı dikimi anlaşılacak olsa bekaret ameliyatları bu kadar popüler olmazdı.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye devam edilirmi ?

Zarın patladığı nasıl anlaşılır ?

Kızlık dikimi

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.